حذف ویزا برای گردشگران پزشکی اوکراین

مهمترین جاذبه‌های گردشگری پزشکی اوکراین خدمات دندانپزشکی، چشم‌پزشکی، توانبخشی، جراحی پلاستیک و IVF است.
ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین هفته گذشته اعلام کرده است، برای تشویق ورود گردشگران خارجی که قصد استفاده از خدمات بهداشت و درمان این کشور را دارند سیاست ورود بدون ویزا اجرایی شده است.

زلنسکی در این زمینه با اشاره به اهمیت گردشگری سلامت در سراسر جهان همچنین اعلام کرده است سیاست‌های توسعه گردشگری پزشکی اوکراین محدود به ورود گردشگران بدون ویزا نیست بلکه شرایط قابل قبولی هم برای سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی در این بخش تدارک دیده شده است.

رئیس‌جمهور اوکراین این خبر را در بازدید از منطقه LVIV اعلام کرد او همچنین گفت: «مهمترین جاذبه‌های گردشگری پزشکی اوکراین خدمات دندانپزشکی، چشم‌پزشکی، توانبخشی، جراحی پلاستیک و IVF است. به این ترتیب سرمایه‌گذاران در این بخش‌ها از معافیت‌های مالیاتی و همچنین دریافت وام‌های کم بهره برخوردار خواهند شد.»

این درحالی است که انجمن گردشگری پزشکی اوکراین چندی پیش طی گزارشی اعلام کرده بود این کشور در سال ۲۰۱۸ میلادی میزبان ۶۰هزار گردشگر پزشکی و سلامت بوده که از این طریق رقمی نزدیک به ۱۵۰ میلیون دلار درآمد به دست آورده است.

این انجمن درپی اعلام خبر رسمی حذف ویزا برای گردشگران پزشکی ورودی به اوکران فهرستی از بازارهای هدف خود به وزارت خارجه اوکراین ارسال کرده تا براساس این فهرست مقامات زمینه حذف روادید اتباع کشورهای نامبرده شده در فهرست را ایجاد کنند.

به گفته یکی از مقامات وزارت خارجه اوکراین، گردشگرانی که قصد دارند با استفاده از این قانون بدون دریافت ویزا وارد خاک اوکراین شوند باید قبل از سفر اقدام به اخذ پذیرش از مراکز درمانی معتبر اوکراین کرده و مدارک لازم و تاییدیه‌های مربوطه را هنگام ورود همراه داشته باشند.

وی در ادامه افزود: «برنامه حذف ویزا برای گردشگران پزشکی از ابتدای ماه دسامبر ۲۰۱۹ به‌صورت آزمایشی تنها در فرودگاه‌های بین‌المللی اجرایی خواهد شد و درپی آن از سال ۲۰۲۰ میلادی رسما در تمامی مبادی ورودی اوکراین به‌کار گرفته خواهد شد.»

وی همچنین تاکید کرد: «با درنظر گرفتن اهمیت سرعت ورود برخی از این گردشگران برای دسترسی به خدمات مورد نیازشان دولت در تلاش است برنامه‌ای برای انجام کلیه مراحل ثبت تقاضا و صدور کدهای تاییدیه‌ به‌صورت آنلاین طراحی و در وب‌سایت رسمی سفارت‌خانه‌های اوکراین در کشورهای موردنظرش قراردهد.»

این مقام وزارتخانه در پایان گفت: «با راه‌اندازی این سامانه متقاضیان می‌توانند ابتدا با مرکز مورد نظرشان ارتباط گرفته و پس از پایان انجام مراحل مشاوره‌ای کد رهگیری درخواست خود را در سامانه مربوطه سفارتخانه‌های اوکراین وارد کنند به این ترتیب اطلاعات شخصی و دلیل سفر متقاضیان در سیستم پلیس مرزبانی ثبت شده و می‌توانند از هر یک از مرزهای زمینی، دریایی و هوایی بدون مشکل وارد خاک اوکراین شوند.»

منبع: خبرگزاری گردشگری سلامت ایران

مطالب مرتبط

Leave a Comment