وزارتخانه شدن میراث فرهنگی چه تاثیری روی گردشگری سلامت دارد؟

میراث فرهنگی و گردشگری از مهمترین و اساسی‌ترین بخش‌های تحکیم و شناختن هویت و فرهنگ یک کشور است. با مطالعه و پژوهش و همچنین معرفی ظرفیت‌های آن به جهان می‌توان بر اعتبار جهانی کشور افزود و همچنین باعث رشد اقتصادی آن شد. یکی از شاخه‌های مهمی که در صنعت گردشگری مطرح است، گردشگری سلامت است. این صنعت از مهمترین ظرفیت‌های بکر کشور شناخته شده که می‌تواند در رشد و توسعه اقتصادی غیرنفتی کشور سهم به‌سزایی داشته باشد.‌ از این رو در چند سال اخیر ارگان‌های دولتی مربوطه فعالیت‌های خود را در این زمینه افزایش داده و با صدور قوانین جدید در این حوزه باعث سخت‌تر شدن و گاهی تسهیل‌گری گردشگری سلامت شده‌اند.

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یکی از متولیان امر این صنعت است که در صدور و اجرای قوانین مربوطه سهم به‌سزایی دارد. این سازمان از سال ۱۳۶۴ تاسیس و در ۳۴ سال بارها دچار تغییرات شد. ادامه روند تغییرات این سازمان باعث شد که در ۱۴ مرداد سال جاری با تصویب مجلس و شورای نگهبان این سازمان تبدیل به وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شود. در راستای تبدیل سازمان به وزارتخانه باید منتظر تغییرات جدی در بدنه سازمان و قوانین حاکم بر فعالیت‌های گردشگری بود که گردشگری سلامت از این امر جدا نیست.  به‌ سراغ ولی تیموری معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری سابق و وزارتخانه جدید و همچنین دکتر محمد جهانگیری معاون سازمان نظام‌ پزشکی و رئیس انجمن خدمات سلامت بین‌المللی رفتیم تا بدانیم چه چیزی در انتظار صنعت گردشگری سلامت کشور است.‌

ولی تیموری خصوص روند پیگیری و سازوکار صنعت گردشگری سلامت از طریق وزارتخانه تازه تاسیس میراث فرهنگی می‌گوید: «این موضوع را می‌توان اینگونه پیش‌بینی کرد که وزارتخانه تاسیس شده دقیقا با همان ساختار و تشکیلات و بدون هیچگونه دست‌خوردگی به فعالیت خود ادامه خواهد داد. یعنی سیاست‌ها و برنامه‌‌ها تغییر نخواهد کرد. کلیه برنامه‌ها براساس توافقاتی که در چارچوب شورای راهبری گردشگری سلامت با دستگاه‌های همکار این صنعت به‌ویژه وزارت بهداشت، وزارت امورخارجه و سازمان نظام‌پزشکی شکل گرفته است، پیش خواهد رفت.»

او در ادامه با اشاره به نقش بیشتر مجلس در تصمیم‌ها و فعالیت‌های این وزارت‌خانه اذعان کرد: «به‌نظر می‌رسد این تغییر باعث شود در مواقعی که مجلس می‌تواند کمک‌کننده باشد نقش بیشتری را بازی و چابک‌‌تر عمل کند.»

ولی تیموری در ادامه صحبت‌های خود این اقدام را مثبت خوانده و آن را در جهت ارتقا خدمات حوزه گردشگری می‌داند. او معتقد است که این تغییر می‌تواند باعث رشد و ارتقا تعاملات بین دستگاه‌های همکار در صنعت گردشگری سلامت شود.

او در انتها می‌گوید: «با تغییر سازمان به وزارتخانه وظایف و اختیارات حوزه گردشگری وزارتخانه جدید بیشتر خواهد شد؛ زیرا در گزارش کمسیون اصل ۹۰ قید شده است که وزارتخانه میراث فرهنگی در مقابل فعالیت‌هایی که از او می‌خواهیم باید اختیارات بیشتری داشته باشد. با توجه به این موضوع پیش‌‌بینی می‌شود که اختیارات بیشتری را وزارتخانه داشته باشد.»

محمد جهانگیری تغییر این سازمان به وزارتخانه را قابل تامل می‌داند و در این خصوص می‌گوید: «سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به‌سبب میان‌بخشی بودن و همچنین اهمیت این حوزه به‌صورت مستقیم زیرنظر ریاست جمهوری فعالیت می‌کرد. متاسفانه این سازمان در سال‌ها فعالیت خود به‌دلایل مختلف آنگونه که باید نتوانست به اهداف و مقاصد خود برسد و سبدهای مختلف به‌خصوص گردشگری را ترویج دهد.»

او در ادامه گفت: «تبدیل این سازمان به وزارتخانه باعث می‌شود که تمام فعالیت‌های آن توسط نمایندگان مجلس کنترل و نظارت شود. از طرف دیگر یک رویکرد سیستماتیکی در حوزه برنامه‌ریزی و مبانی آن اتفاق خواهد افتاد که منجر به توسعه‌ای در حوز گردشگری کشور خواهدشد.»

جهانگیری در ادامه می‌گوید: «چند فاکتور در اینجا قابل اهمیت است که یکی از آن‌ها این است که صرفا با تغییر ساختار نمی‌توانیم به موفقیت برسیم.‌ قطعا باید برنامه‌ها و اهمیتی که حوزه گردشگری به آن نیاز دارد توسط همه ارکان‌ها به‌خصوص قوه مقننه و مجریه به آن پرداخته شود و در اولویت کار قرار گیرد. امیدوارم با تبدیل شدن این سازمان به وزارتخانه و تغییر مسیر این اتفاق رخ دهد و در کنار آن پاسخگویی هم نیز انجام شود.»

منبع: مدتورپرس

مطالب مرتبط

Leave a Comment