ایرادهای اساسی نمایشگاه بین‌المللی گردشگری!

مدیرکل تبلیغات و بازاریابی گردشگری گفت: چند ایراد اساسی به نمایشگاه بین‌المللی گردشگری وارد است که یکی از آن‌ها اجرای موسیقی در سالن‌های سرپوشیده بود.

مراسم رونمایی از پوستر نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته که قرار است از بیست و سوم تا بیست و ششم بهمن در تهران برگزار شود، با حضور سفرای کشورهای خارجی و فعالان گردشگری در هتل لاله برگزار شد.

در این برنامه، محمدابراهیم لاریجانی مدیرکل دفتر بازاریابی و تبلیغات معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی بیان کرد: در سال‌های گذشته چند ایراد به برپایی این نمایشگاه گرفته می‌شد، یکی از این ایرادات این بود که می‌گفتند ۳۱ اداره کل میراث فرهنگی استان‌ها با نمایش عملکردشان در این نمایشگاه حضور دارند و بخش خصوصی استان‌ها به این نمایشگاه نمی‌آیند جز تهران.

فروش بهاره در نمایشگاه تخصصی گردشگری

وی گفت: ایراد دیگر این بود که می‌گفتند نمایشگاه تخصصی نیست و به فروش بهاره تبدیل شده است. عده ای به فروش آش و تنقلات می پردازند که البته این هم جزو جاذبه های کشور است اما به عنوان یک ایراد مطرح می شد که بیش از حد پررنگ است و مردم بیشتر مشغول این بخش از نمایشگاه بودند، در صورتی که هدف نمایشگاه پیگیری مسائل تخصصی بود.

لاریجانی بیان کرد: ایراد دیگر این بود که می گفتند صدای گروه های موسیقی در سالن ها انقدر زیاد است که امکان مذاکره افراد را با یکدیگر از بین می‌برد. این ایراد هم درست بود. ایراد دیگر این بود که می‌گفتند سالن ۳۸ که بهترین سالن بود را به سازمان میراث فرهنگی اختصاص داده ایم و اینکه برنامه‌های جالبی مثل ایونت‌ها، همایش‌ها و یا تفاهم نامه‌ها در حاشیه نمایشگاه برگزار نمی‌شود.

وی گفت: مسئله دیگر عدم توجه به استان‌های کمتر شناخته شده است. اعلام شده بود که به این استان‌ها در یک جای دورافتاده‌ای از نمایشگاه غرفه‌ای اختصاص داده می‌شد که اصلا دیده نمی‌شدند. نکته بعدی عدم حضور پررنگ کشورهای خارجی بود. ما تمام این مسائل را امسال در دستور کار قرار داده‌ایم و درصدد رفع این ایرادات هستیم.

می‌خواهیم به نمایشگاه فیتور و برلین برسیم

مدیر کل بازاریابی و تبلیغات گردشگری گفت: این نمایشگاه دوازدهمین دوره خود را سپری می‌کند، نمی توانیم بگوییم که تجربه مان به اندازه پنجاهمین دوره نمایشگاه های فیتور یا برلین است اما ما هم در چهلمین دوره از نمایشگاه گردشگری تهران می‌خواهیم مانند نمایشگاه برلین بدرخشیم چه بسا بهتر از آن.

لاریجانی بیان کرد: فروش غذا را از سالن‌های تخصصی جمع کرده و به بخش دیگری منتقل می‌کنیم. همه آنها در یک جا متمرکز می‌شوند ولی حذف نخواهند شد. این بخش را در سالن‌های ۱۸، ۲۰ و ۲۲ متمرکز می‌کنیم. اجرای موسیقی در سالن‌ها ممنوع است، بلکه این اجراها در فضاهای باز انجام می‌گیرد.

وی تصریح کرد: امسال سالن ۳۸ در اختیار بخش خصوصی قرار دارد. ۶ کارگاه تخصصی، برپا و چند تفاهم‌نامه بین سازمان میراث فرهنگی و سازمان‌های دیگر منعقد می‌شود. همچنین از کتاب گردشگری و سایت ویزیت ایران رونمایی خواهد شد. برنامه‌های گردشگری شبکه شما نیز از روز ۲۳ بهمن ماه آغاز خواهد شد و روزی سه ساعت و نیم برنامه گردشگری خواهد داشت. یک سالن هم به استان‌های کمتر برخوردار اختصاص داده خواهد شد. سالن مقصد سفرهای آخر هفته نیز به استان‌های نزدیک به تهران اختصاص داده می‌شود، سالن استان‌های ساحلی و مناطق آزاد نیز جدا در نظر گرفته خواهد شد. یک سالن هم به استان‌های فارس، یزد و اصفهان به عنوان طرح مثلث طلایی اختصاص داده شده است.

تهیه اطلس جامع رویدادهای گردشگری

در ادامه این برنامه، ولی تیموری معاون گردشگری کشور گفت: اطلس جامع رویدادهای گردشگری کشور را آماده کرده‌ایم. رویدادها را بر اساس ظرفیت‌های استانی، مکانی و زمانی شناسایی و زمانبندی کرده‌ایم. این رویدادها را از ابتدای سال جدید اجرایی خواهیم کرد.

وی گفت: در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته از ۱۰ کشور در این برنامه حضور خواهند داشت. همچنین میزبان هیات‌های رسمی از کشورهای دیگر خواهیم بود.

منبع: مهر

مطالب مرتبط

Leave a Comment