پیرترین موجود زنده ایران در آستانه مرگ!

در حالی‌ که سرو ابرکوه در فهرست میراث ملی ثبت شده و تلاش‌ها برای ثبت جهانی آن نیز در حال انجام است اما با دخل و تصرفاتی که در قنات تاریخی نبادان شهرستان ابرکوه در جریان است، بیم آن می‌رود که شاهد خشک شدن پیرترین موجود زنده ایران باشیم.

سَرْو اَبَرکوه یکی از آثار طبیعی ملی ایران است که در شهر ابرقو قرار دارد و از آن به عنوان  یکی از پیرترین موجودات زنده‌ی دنیا یاد می‌شود. محیط تنه‌ی این درخت در روی زمین یازده و نیم متر است و بلندای آن بین ۲۵ تا ۲۸ متر برآورد شده‌است.

حمدالله مستوفی در کتاب نزهت القلوب که در سال ۷۴۰ قمری تألیف شده، دربارهٔ ابرکوه می‌نویسد: در آنجا سروی است که در جهان شهرتی عظیم دارد…، دانشمند روس الکساندروف، عمر این سرو را بیش از چهار هزار سال می‌داند. برخی از افسانه‌ها، کاشتن آن را به زرتشت و برخی نیز به یافث (پسر نوح) نسبت می‌دهند.

با وجود آنکه این درخت کهن‌سال در فهرست میراث ملی کشور ثبت شده است و حتا علی اصغر مونسان (معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری) بر لزوم ثبت این درخت در فهرست آثار جهانی تاکید دارد اما این روزها با دخل و تصرف در قنات تاریخی نبادان شهرستان ابرکوه بیم آن می‌رود که شاهد خشک شدن پیرترین موجود زنده ایران باشیم.

گزارش‌های مردمی خبر از دخل و تصرف و تخریب قنات تاریخی “نبادان” که یکی از کهن‌ترین قنات‌های ایران و آبشخور اصلی درخت سرو ابرکوه است، می‌دهند.

در سه ماه اخیر اداره آب منطقه ابرکوه به دلایلی به جای لایروبی و حفر پیشکار این قنات باستانی، مجوز حفر چاه برای این قنات صادر کرده و این قنات زنده در طول چند روز به مرز نابودی رسیده است.

منبع: خبرگزاری ایلنا

مطالب مرتبط

Leave a Comment