فعالیت اولین شهرک سلامت در کشور در اصفهان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با اشاره به بهره‌برداری از شهرک سلامت اصفهان به عنوان اولین شهرک سلامت در کشور گفت: در حوزه گردشگری سلامت در آغاز راه قرار داریم و باید تلاش کنیم تا این بخش از صنعت گردشگری را توسعه دهیم.

فریدون الهیاری در نشست خبری نمایشگاه و کنفرانس گردشگری سلامت اصفهان در شهرک سلامت به اهمیت صنعت گردشگری در اقتصاد اشاره و اظهار کرد: امروزه گردشگری یکی از محورهای اصلی گسترش و توسعه در کشور به حساب می‌آید و با بازنگری در شرایط اقتصادی فعلی که صنایع و کشاورزی در تنگنا هستند گردشگری می‌تواند یکی از حوزه‌های اصلی اقتصاد کشور باشد.

وی، گردشگری سلامت را خدماتی دانست که در جهت بهبود سلامتی بیمار، چه از لحاظ روحی و چه جسمی در مدت زمانی کوتاه به آن‌ها ارئه می‌شود دانست و افزود: یکی از طرح‌های ارائه شده بحث جامع مطالعاتی در خصوص گردشگری سلامت در اصفهان بود که با توجه به اقلیم‌های متنوع موجود در استان می‌توان از طبیعت این مناطق استفاده بهینه برد.

الهیاری از بیست و پنج حوزه گردشگری طبیعی استان نام برد و به پیشینه تاریخی گردشگری سلامت در تاریخ اصفهان اشاره کرد و گفت: در مطالعات تاریخی مشخص شده که در قرن چهار و یا پنج هجری گیاهان دارویی و به ویژه زعفران اصفهان شهرت جهانی داشته و این استان مقصدی برای دستیابی به داروهای گیاهی و درمان بیماران و طبیبان بوده است.
همچنین معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی استان اصفهان به عقب ماندگی کشور و استان در این زمینه پرداخت و گفت: در استان اصفهان همچون تمامی کشور دیر به مقوله گردشگری سلامت ورود کردیم و هم‌چنان سهم ما از گردشگری سلامت در دنیا همان نیم درصد سالیان قبل است که یکی از دلایل این امر را می‌توان نارسایی‌ها و مشکلات قانونی دانست که رفته رفته حل شده است.

محسن یارمحمدیان با برشمردن مشکلات موجود در راه گردشگری سلامت، افزود: در ابتدا کمیته گردشگری سلامت را راه‌اندازی کردیم و در پی آن با هماهنگی میان وزارت بهداشت و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، این سازمان متولی امر شد تا در قدم‌های بعدی آژانس‌های مسافرتی بتوانند با طی مراحلی به تسهیل گردشگری در حوزه سلامت کمک کنند.
او با اشاره به همراهی وزارت امور خارجه گفت: در ابتدا این وزارتخانه آمادگی صدور ویزای سلامت را نداشت، اما با پیگیری‌های به عمل آمده امروز برای این دسته از گردشگران ویزا صادر می‌شود و به این ترتیب با تلاش‌های صورت گرفته هم اکنون هتلینگ بیمارستانی، ویزای سلامت و… آماده شده‌اند تا در این حوزه گردشگری پیشرفت داشته باشیم.

در این جلسه مرتضی صفوی- رییس شهرک سلامت اصفهان نیز اضافه کرد: در بعضی رشته‌ها از جمله عمل‌های زیبایی، باروری و ناباروری، قلب، مغز و… در میان کشورهای منطقه سرآمد هستیم و بسیاری از ایرانی‌های ساکن خارج از کشور و یا اتباع دیگر کشورها برای طی مراحل درمانی خود به ایران سفر می‌کنند اما در گذشته این مراجعات سازمان یافته نبود و بعضا حتی به منافع ملی ما ضربه وارد می‌کرد. ولی امروزه با راه‌ندازی شهرک سلامت در صدد هستیم تا هم به هم میهنان خود خدمات عرضه کنیم و هم بتوانیم میزبانی برای گردشگران سلامت باشیم.
نمایشگاه و کنفرانس گردشگری سلامت اصفهان ۱۱ تا ۱۳ مهرماه در شهرک سلامت اصفهان برگزار می‌شود که در آن نمایندگانی از ۱۲ استان کشور حضور دارند و طی آن کارگاه‌هایی در زمینه‌های تغذیه، طب سنتی-ایرانی، اسپا و ماساژ، یوگا و ناباروری دایر است.

خبرگزاری ایسنا

مطالب مرتبط

Leave a Comment