قطع ارز مسافرتی

قطع ارز مسافرتی افراد زیادی را بیکار می‌کند/بانک مرکزی نظرخواهی نمی‌کند/با ارائه ارز به آژانس‌ها مشکل حل می‌شود

رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران می‌گوید: موافق این شکل پرداخت ارز به مسافران نیستیم اما قطع آن نیز آژانس‌ها را با مشکل جدی مواجه می‌کند. با ارائه ارز به میزان هزینه‌های سفر به آژانس‌ها و نظارت روی آنها می‌توان این مشکل را تا حد زیادی رفع کرد.

رمت الله رفیعی (رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران) درباره احتمال قطع ارز مسافرتی به خبرنگار ایلنا گفت: بارها در صحبت‌های قبلی خود گفته‌ام که موافق این شکل پرداخت ارز به مسافر نیستم، اما اگر بخواهند ارز را به طور کامل قطع کنند؛ قطعا آژانس‌ها با مشکل بزرگی مواجه شده و بسیاری از آنها تعطیل کرده و بسیاری دیگر مجددا به تعدیل نیرو می‌پردازند که این موضوع آسیب‌های به مراتب بیشتری را به نسبت خروج ارز از کشور به همراه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه هنوز به طور رسمی بحث قطع ارز مسافرتی اعلام نشده اما با وجود فشارهایی که روی آن است احتمال توقف آن به شدت بالاست؛ بیان کرد: برای هر کاری باید راهکار کارشناسان‌ را در نظر گرفت؛ اما در این خصوص بانک مرکزی از ما که بخش خصوصی هستیم؛ هیچ نظری نگرفته است و به این صورت می‌توان حدس زد که باز تصمیم بدون کارشناسی گرفته می‌شود. به عنوان مثال برای قطع ارز مسافری می‌خواهند بازار ثانویه راه بیاندازند که قطعا این اقدام؛ غلط است و دلاری که تازه روی ۸ هزار تومان ثبات پیدا کرده با این تصمیم به بالای ۱۰ هزار تومان می‌رسد. اگر قرار است ارز مسافرتی قطع شود؛ این کار باید با روشی درست و کارشناسانه صورت گیرد.

وی در پایان گفت: قطعا با تبدیل ارز مسافری به ارز مسافرتی مشکل تا حد زیادی حل خواهد شد. متولیان این قضیه باید هزینه سفر یک مسافر را حساب کنند و آن مبلغ که قرار است هزینه شود را به دفاتر بدهند و دفاتر به ازای سرویسی که ارائه می‌دهند به دولت پاسخگو باشند و روی آنها نظارت صورت گیرد. در این صورت می‌بینید که هم مسافر و ارز خروجی از کشور تعدیل شده و هم دفاتر تعدیل نیرو نخواهند کرد و مشکل تا حدی زیادی حل می‌شود.

مطالب مرتبط

Leave a Comment